Prabėgo mano pirmi mėnesiai su Hyundai Ioniq electric. Jei prisimenate tai, kiek rašydavau apie keliones su Leaf, turbūt esate vienas tų, kurie vis paklausia – kodėl apie Ioniq straipsnių nėra. Galbūt todėl, kad tai jau ne pirmas elektromobilis kieme ir žinau, ko iš jo galima tikėtis. O galbūt ir todėl, kad Hyundai Ioniq electric apie tai, kad jis elektrinis primena gerokai rečiau, nei tai darydavo Nissan Leaf. Ioniq electric daugeliu atvejų yra tiesiog normalus automobilis, kuriuo važiuodamas apie įkrovimo bėdas pamiršti.

Kitas dalykas – dėl talpesnės baterijos ir geresnio efektyvumo Ioniq electric beveik neįkraunu namie, o naudojuosi LIDL Lietuva įkrovimo stotele, kur užsuku kas keletą dienų apsipirkti / papietauti. Nėra įkrovimų namie – nėra statistikos kas kiek kainuoja – nėra ir straipsnių. Juk rašyti apie tai, kad važinėju beveik nemokamai nėra prasmės. Taigi, šiandien nusprendžiau kiek papildyti informacijos apie Hyundai Ioniq electric spragą ir išbandyti bei aprašyti tai, ką laikau rimčiausiu Ioniq privalumu prieš to paties segmento konkurentus – nuvažiuojamą atstumą užmiestyje.

Hyundai Ioniq electric konkurentai

Lenkijos policija užsisakė keletą Nissan Leaf bei e-NV200. Mindaugas Plukys – ar ne laikas…Pirmos kartos Leaf su 24 kWh baterija su Hyundai Ioniq gali konkuruoti tik bagažinės tūriu, tad jo į konkurencinį palyginimą neimu. Pirmos kartos Leaf su 30 kWh baterija yra artimiausias Ioniq electric konkurentas. Antros kartos Leaf su 40 kWh (ir netrukus pasirodysiantis e-Plus su 60 kWh) jau yra laipteliu aukščiau. Kaip ir Renault ZOE su 40 kWh baterija, kurių pas mus kaip vienaragių – ypač nedaug.

Volkswagen e-Golf gali būti lyginamas su Ioniq tik po 2017 metų vidurio, kai gavo talpesnę bateriją. Senesni e-Golf bei e-Up! yra kitos lygos atstovai. BMW i3 irgi baterijas atnaujino 2017 metais (dar kartą 2018-2019), tad realus Ioniq konkurentas būtų 2017 metų vidurio i3. Fiat 500e yra fainas ir vikrus mažylis, bet konkuruoti su Ioniq – ne jo nosiai. Hyundai „sesutė” – KIA Soul EV yra tolygus konkurentas mieste, bet dėžutės forma neleidžia konkuruoti užmiestyje.

Taigi, jei planuojate elektromobilio pirkimą, teisingiausia jį būtų lyginti su:

  • pirmos kartos Nissan Leaf su 30 kWh baterija (2016-2017 metai)
  • VW e-Golf su 35 kWh baterija (nuo 2017 metų)
  • BMW i3 su 33 kWh baterija (nuo 2017 metų)
  • KIA Soul su 27 kWh (2015-2017 metai) arba 30 kWh baterija (nuo 2018 metų)

Logiška, kad Hyundai Ioniq electric, kurio baterijos talpa 28 kWh negali konkuruoti su 40 kWh ar didesnes baterijas turinčiais elektromobiliais, bet jis „kandžiojasi” net ir šioje kategorijoje. Ypač užmiestyje. Apie tai kaip tik ir ketinu šį kart papasakoti.

Maršrutas ir oro sąlygos

Šiandien protarpiais „dangus maišėsi su žeme”, snigo, švietė saulė, lijo, pūtė gan rimtas vėjas. Žodžiu – tipinės vidurio žiemos sąlygos, kurių idealiomis tikrai nepavadinsi. Būtent todėl pagalvojau, kad tai – puikiai tinkama diena nuvažiuojamo atstumo testui, kuris būtų kiek įmanoma labiau realus, o ne atliktas laboratorijoje.

Lauko temperatūra – „apie nulį”. Kai startavau, buvo pūga ir termometras rodė minus 1. Važiavimo metu buvo „atšilę” ir iki 1 laispnio, bet didžiąją kelionės dalį taip ir buvo – „apie 0”.  Žinoma, tai ne tas pats, kad važiuoti esant minus 15, bet tokių dienų pas mus nėra daug. Dažniausiai Lietuvoje žiemą turime lengvą šaltuką, o dar dažniau – „apie 0”.

Įkvėptas vieno žinomo Youtube’rio, vardu Bjorn, nusprendžiau, kad reiktų nuvažiuojamo atstumo testus daryti važiuojant į abi puses, taip eliminuojant vėjo ir reljefo poveikį. Taigi, planas – startuoti įsikrovus beveik pilnai Kaune, važiuoti maždaug iki tol, kol lieka kiek daugiau nei pusė baterijos, tada apsisukti ir grįžti atgal. Važiuodamas visada navigacijoje buvau įsidėjęs galutinį tašką Kaune, kad žinočiau kiek liko kilometrų ir akylai stebėjau baterijos likutį.

Greitį taip pat ėmiau tokį, kaip Bjorn – 90 km/h ir 120 km/h. Tiesa, neturėjau kaip pamatuoti realaus greičio, tai važiavau tiek pagal spidometrą. Pagal mano skaičiavimus, realus greitis su Ioniq, kai spidometras rodo 90 km/h yra apie 87-88 km/h.

Prieš abu važiavimus Hyundai Ioniq electric salonas buvo šildomas įkrovimo metu, važiavimo metu buvo įjungta klimato kontrolė su 22 laipsniais ir sėdynių bei vairo šildymas. Iš elektroninių pagalbininkų buvo įjungta linijų kontrolė ir vairavimas bei adaptyvinė kruizo kontrolė.

Pirmas testas – Hyundai Ioniq electric ir 90 km/h

Progresas paliečia net konservatyviausius. Puikus to pavyzdys – gilias tradicijas turintis, šeimos valdomas britų…Iš pradžių ketinau važiuoti vieną testinį važiavimą ir tai daryti 110 km/h greičiu, bet prieš kelias dienas elektromobilių entuziastas Nerijus iš Šiaulių važiavo į Kauną su 30 kWh Nissan Leaf 90 km/h greičiu, tad pamaniau, kad būtų puikus palyginimas su daugiau mažiau lygiaverčiu konkurentu. Na, o kai lėtai ir nuobodžiai įveikiau 90 km/h atkarpą, norėjosi šiek tiek „atsigriebti” ir pralėkti truputį greičiau.

Taigi, startas – „Pas Lado” įkrovimo stotelė. Bateriją įkroviau iki maksimalaus greito įkrovimo limito, kurį turi tiek Hyundai, tiek ir KIA elektromobiliai – 94%. Po to galima „varvinti” lėtuoju Type2 iki 100%, bet tiek kantrybės neturiu, tai nusprendžiau, kad 94% irgi yra puiku.

Hyundai Ioniq electric startas 90 km/h:
  • baterija – 94%
  • planuojamas nuvažiuoti atstumas – 176 km

Nuo įkrovimo stotelės pro Kauną einančiame kelyje greitis ribojamas iki 80 km/h. Taigi 90 km/h su nedidele spidometro paklaida į mažesnę pusę yra pats tas. Tokiu greičiu važiavau visą kelią, išskyrus kelis greitesnius lenkimo manevrus bei apsisukimą testo viduryje. Įkrovimo stotelė – 93 kelio Vilnius-Klaipėda kilometre. Apsisukimas, ties Raščiais – 157 kilometre. Finišo taškas – įkrovimo stotelė „Šalia kelio”, esanti per porą kilometrų nuo „Pas Lado”.

Hyundai Ioniq electric finišas 90 km/h:
  • baterija – 27% (išnaudota 67%)
  • nuvažiuotas atstumas – 121,9 km
  • planuojamas nuvažiuoti atstumas – 46 km
  • vidutinis visos kelionės greitis – 90 km/h (realiai kiek mažiau)

Ką gi parodė 90 km/h Hyundai Ioniq electric testas? O gi tai, kad su 67% baterijos važiuojant 90 km/h galima įveikti beveik 122 km. Matematika sako, kad su pilna baterija tokiu greičiu pavyktų nuvažiuoti apie 180 kilometrų. Ne kosmosas, bet palyginus su Nerijaus kelione su Nissan Leaf 30 kWh yra ženkliai daugiau.

Nerijus važiuodamas iš Šiaulių į Kauną su Leaf 70% baterijos įveikė 93 km. Su pilna baterija būtų įveikęs apie 130 km. Tiesa, Nerijaus kelionėje pūtė priešpriešinis vėjas, o mano – abiejų pusių vėjas, nes važiavau ir grįžau tuo pačiu maršrutu. Bet sutikite, 180 km ir 130 km yra labai skirtingi skaičiai, įvertinus, kad kitos sąlygos buvo panašios.

Mano paties pasiekimas „lenktynių” Vilnius Palanga metu su KIA Soul EV (27 kWh) – 142 km ir 1% likutis. Jei nuo kauno būčiau važiavęs kiek lėčiau, gal ir 160 km nuvažiuočiau, bet ten stotelės, deja, nebuvo, o iki 192 km būtų tikrai neįmanoma nuvažiuoti. Ir tai buvo labai šiltą pavasario dieną važiuojant be šildymo.

Antras testas – Hyundai Ioniq electric ir 120 km/h

Kaip ir minėjau, iš pradžių ketinau daryti 110 km/h greičio bandymą, bet darydamas 90 km/h važiavimą prisiminiau TBTP (Tesla Bjorn Test Procedure) matavimą ir pagalvojau, kad 120 km/h būtų įdomesnis testas. Ypač dėl to, kad Nissan Leaf (bent jau pirmos kartos) greitis yra visiškas „peilis”. Su savo 24 kWh bateriją turėjusiu Nissan Leaf 130 km/h esu važiavęs vos kartą ir tik tada, kai turėjau didelę baterijos likučio atsargą tai pabandyti. Sąnaudos tokio važiavimo metu su Leaf buvo šokiruojančios, tad testas truko vos kelis kilometrus.

Skirtingai nuo Leaf, Ioniq didesnis greitis turi įtaką, bet ji yra toli gražu ne tokia, kaip Leaf . Hyundai Ioniq electric vis dar galima nuvažiuoti gan padorų atstumą ir važiuojant greitai. Komforto salygos tiek pirmo, tiek antro važiavimo metu buvo identiškos – sušildytas įkrovimo metu salonas ir 22 laipsniai „auto” visos kelionės metu.

Kadangi pirmas važiavimas baigėsi „Šalia kelio”, ten pradėjau ir antrąjį, mat kelionės atstumas, su apsisukimu ties Kauno Savanorių prospektu, gavosi beveik toks pats. Įkrovimas irgi toks pats – 94%, kol Ioniq atjungia greitąjį įkrovimą.

Hyundai Ioniq electric startas 120 km/h:
  • baterija – 94%
  • planuojamas nuvažiuoti atstumas – 172 km

Kaip ir pirmo važiavimo atveju, apsisukimą planavau daryti išnaudojęs kiek mažiau nei pusę baterijos. Labai norėjau pabandyti įveikti tokį pat atstumą, kaip ir pirmuoju važiavimu, bet abejojau ar pavyks. Būtų ir nepavykę, bet, kaip jau minėjau, Kauno apvažiavime maksimalus leidžiamas greitis – 80 km/h, tad 11 km į priekį iki automagistralės ženklo ir apie 8 km atgal iki „Šalia kelio” važiavau 90 km/h greičiu.

Deja, bet įkrovimo stotelių ties magistralės pradžia ir pabaiga neturime, tad turėsite susitaikyti, kad iš 120 km kelionės apie 20 km buvo įveikti lėčiau. Važiuojant pirmyn jokių kliūčių nebuvo, tad visą atstumą sąžiningai įveikiau 120 km/h pagal spidometrą. Važiuodamas atgal patekau į grįžtančių po ilgojo savaitgalio iš pajūrio srautą. Kiek įmanoma, stengiausi laikytis 120 km/h, bet buvo momentų, kai greitis siekė 129 km/h, o buvo ir vos 111 km/h. Bet bendrą kelionės greitį pavyko išlaikyti gan aukštą, ypač turint omenyje, kad 20 km buvau priverstas važiuoti lėčiau.

Hyundai Ioniq electric finišas 120 km/h:
  • baterija – 6% (išnaudota 88%)
  • nuvažiuotas atstumas – 121.1 km
  • planuojamas nuvažiuoti atstumas – 7 km
  • vidutinis visos kelionės greitis – 112 km/h (realiai kiek mažiau)

Taigi, kelionei išnaudojau 88% baterijos, tad su pilna baterija tokiu greičiu galima būtų įveikti apie 137 km. Atmetus sutaupymą Kauno mieste, manau, būtų apie 130 km. Prisiminkime, kad tai – lygiai tiek, kiek būtų pavykę savo kelionės metu įveikti Nerijui su 30 kWh Nissan Leaf, bet važiuojant 90 km/h, o ne 120 km/h. Jaučiate skirtumą?

Elektromobilio baterijos kaitimas, aka rapidgate

Portugalijos policija!:)Nissan Leaf yra populiariausias elektromobilis pasaulyje ir Lietuvoje. Jis tiesiog yra geras kompromisas. Tiesa, kompromisas su baterijos aušinimu toliau važinėjančių naujesnių Leaf savininkus varo į neviltį. Greičiau važiuojant bei dažnai įkraunat baterijas greituoju būdu baterijos kaista, o tai įtakoja įkrovimo greitį bei ilgainiui kenkia pačiai baterijai.

Naujausias 40 kWh Leaf labiausiai kenčia dėl šios bėdos, bet ir 30 kWh modeliai turi šią bėdą. Nerijus savo važiavimo į Kauną metu taip pat matė kaistančią bateriją, o jei būtų apsisukęs ir dar padaręs porą greitų važiavimų ir porą greitų įkrovimų, būtų visai nekas. Kaip gi tokioje situacijoje elgiasi Hyundai Ioniq electric?

Šiandien dariau tris greitus įkrovimus:

  • pirmą, iki 94% – prieš 90 km/h startą
  • antrą, iki 94% – po 120 km 90 km/h greičiu ir prieš 120 km/h startą
  • trečią, iki 81% – po 120 km 120 km/h greičiu.

Trys greiti įkrovimai ir du važiavimai užmiesčio greičiu, kurių antrasis – tikrai greitas. Ir Hyundai Ioniq electric tai nė motais. Visa esmė – labai primityvus, bet tuo pačiu metu ir funkcionalus baterijos aušinimas oru, kai oras įtraukiamas baterijos priekyje ir ištraukiamas ventiliatoriumi baterijos gale. Paprasta, bet veikia. Norite įrodymų? Štai:

Pirmas įkrovimas „Pas Lado” – per 10 min įkrauta 5,1 kWh. Dauginam iš 6 ir gauname 30,6 kW įkrovimo galią.

 

 

Antras įkrovimas „Šalia kelio” – 11,38 kWh per 15 minučių (iki 60%) ir 8,62 kWh per dar 15 min (iki 91%). Tai – 45,54 kW ir 34,48 kW įkrovimo galia atitinkamai (mažėja pilnėjant baterijai).

Trečias įkrovimas „Šalia kelio” – 10,97 kWh per 15 minučių (iki 39%) ir 22,59 kWh per 30 min (iki 81%). Tai – 43,88 kW ir 45,18 kW galia atitinkamai.

 

Nenoriu spekuliuoti, koks būtų Nissan Leaf įkrovimo greitis tokiom sąlygom, tad tik pasakysiu, kad labai tikėtina, jog jis būtų mažesnis. O jei pridėsime dar ir lėtesnę kelionę, bendras rezultatas su Leaf jus džiugins kur kas mažiau, nei su Hyundau Ioniq electric.

Išvada – Hyundai Ioniq electric ir greitis

Nuolat mėgstu kartoti, kad Hyundai Ioniq electric asmeniškai laikau geriausiu vadinamos „pirmos kartos” elektromobilių atstovų. Pirma karta – tai baterijos talpa iki 30 kWh ar truputį daugiau.

Antra karta – turintys 60 kWh ir daugiau – Tesla Model 3, Hyundai Kona electric, KIA e-Niro, Chevrolet Bolt/Opel Ampera-e bei būsimas KIA e-Soul. Dar turime „pusantros kartos” Nissan Leaf 40 kWh, Renault ZOE 40 kWh, Nissan eNV200 40 kWh bei Kona / e-Niro / e-Soul bei būsimą Ioniq su 39 kWh baterijomis.

Su mano teiginiu, kad Ioniq yra geriausias nesutinka daug kas. Ir aš puikiai suprantu kodėl – nes geriausias Ioniq yra man asmeniškai, pagal mano kriterijus. Aš dažniausiai elektromobilį naudoju kaip pagrindinį automobilį ir su juo važiuoju visur. Kaip to įrodymas – su KIA Soul EV per metus nuvažiavau 40 tūkstančių kilometrų. Būtent todėl man Ioniq electric galimybė užmiestyje važiuoti toliau ir greičiau yra labai dideslis pliusas.

Niekad nesakiau, kad jis yra smagiausias (toks man yra Soul) ar vikriausias (tam turime e-Golf, i3 / i3s bei Fiat 500e), ar talpiausias (toks yra Leaf). Tad nepasitikėkite aklai mano nuomone, nes jūsų kriterijai gali būti visai kitokie ir, galbūt, Hyundai Ioniq electric jums bus prasčiausias. Juk be viso kito tai dar ir korėjietiškas gaminys.

Jei elektromobiliu važinėjate tik mieste, visas šis straipsnis jums yra bevertis, nes Hyundai Ioniq electric stiprybės atsiskleidžia tikrai ne mieste. Jei važinėčiau tik mieste, geresnis ir pigesnis pasirinkimas man būtų KIA Soul EV ar netgi FIAT 500e. Tik su pastaruoju tektų apsimesti, kad trijų vaikų neturiu…

Previous articleMitsubishi Outlander PHEV apžvalga
Next articleKelionė elektromobiliu be rūpesčių?

6 COMMENTS

  1. Sveiki,
    nesupratau kodėl Ioniq butent užmiesčio automobilis, jei pvz neiveikia 200km atstumo Kaunas-Vilnius-Kaunas be ikrovimo? Atstumas toks nes kasdienė kelionė. Vadinas be galingesnės baterijos alia Kona Electric šiai dienai alternatyvos nėra? Jei taupai laiką netinka nes spausdamas gazą valgai baterijos išteklius, ir turi stot kraut? su iškastiniu kuru varomais auto kol kas realiai varžosi tik turinčos talpias baterijas brangios alternatyvos – tipo Tesla?

    • Gyti, NEDC metodika pakeikti skaičiai yra „pieno riebumas”. WLTP – jau kiek geriau, bet vis tiek tai yra idealiom sąlygom, 90 km/h, šiltą dieną be šildymo / kondicionieriaus.

      Labiausiai vertėtų visada tikėti EPA testais, o pagal juos Hyundai Ioniq gali nuvažiuoti 200 km. Čia irgi vasarą, ne žiemą. Žiemą visi EV važiuoja gerokai mažiau.

  2. Garantuotas arange ziema 160km vasara 220. Na tike pravaziuojam visuomet. Gyvenant norvegijoje su kalnais ir vidutiniu 50km/h greiciu tai visai normalu. Kas del kainu tai berod ionikas pagal komplektacija pigiausias. kazkiek soul varzosi bet ten jau opciju nulis (net xenonu nera) o ir medziagu kokybe katastrofiska. Leafo startine kaina gera bet jei pasikomplektuoji iki ioniq gaunasi neapdoriai brangiau. Taip pat lefas turi katastrofiska beda su bateriju ausinimu ir du lapus apie ateriju prieziura vartotojo instrukcijoje. Tipo jei parvazevai nejung krauti. Baterijos turi atsalti. Greitu chargeriu geriau isvis nenaudoti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here