Kol dar dieną būna nors kiek saulės (ar bent jau šviesos), nutariau parašyti dar vieną informacinį straipsnelį apie mano saulės elektrinę. Juolab, kad dar savaitę turite galimybę užpildyti APVA paraišką saulės elektrinei su valstybės parama. Šį kartą – apie tai, ką matome po kiekviena saulės elektrinių instaliuotojų ar pardavėjų reklama – komentarus apie tai, kad tai – melas, elektrinės tiek elektros negeneruoja, apskritai pas mus saulės nėra ir bepigu mus su turtingais vokiečiais lyginti, kurie tų saulės elektrinių prisistatę daugybę.

Taigi, kaip yra iš tikrųjų? Ar saulės elektrinių pardavėjai meluoja taip pat kaip automobilių pardavėjai (vieno savininko, bobutė tik į bažnyčia važinėjo, ką tik nuo tralo, rida va išvis beveik jokia…)? Jei labai trumpai – taip. Jums meluoja bet kuris pardavėjas, nes toks yra jo darbas – parduoti. Galbūt, ne visada meluoja, bet nutyli vieną kitą faktelį tai tikrai. Bet juk jums meluoja ir politikai iš reklamų, žadantys aukso kalnus, ar ne? Visgi, kažkaip atsirenkate pelus nuo grūdų ir padarote pasirinkimą tiek rinkimuose, tiek automobilių turguje. O kaip padaryti mažiau klaidų renkantis saulės elektrinę?

Per kiek metų atsiperka saulės elektrinė?

Tai – labai individualus klausimas su begale dedamųjų teisingam atsakymui pateikti. Taigi, jei matote / jums sako, kad jūsų saulės elektrinė atsipirks per pvz. keturis metus, tai gali būti tiesa, bet labiau tikėtina, kad tai netiesa. Aš draugauju su exceliu ir skaičiukais, seku elektros išlaidas jau daugelį metų, tad nesunkiai galiu paskaičiuoti, kad mano atveju atsipirkimas yra labai ilgas. Kiek tas ilgas? Mano atveju – apie 12 metų pačiu optimistiškiausiu scenarijumi, jei elektros kaina nesikeičia, naktinis tarifas gaminantiems vartotojams negįžta, o mano gyvenimo ritmas nesikeičia. Ir tai – su APVA parama.

Bet visi šie skaičiai galioja man, o ne jums. Galbūt, jums labai pasiseks ir pas jus elektrinė atsipirks per 4 metus. Galbūt per septynis. Galbūt per dešimt. Bet esmė tame, kad nėra vieno atsakymo į šį klausimą ir pardavėjas teigti, kad jums elektrinė atsipirks per x metų gali tik padaręs labai kruopščią analizę – koks pas jus stogas, kokia jo orientacija, koks kampas horizonto atžvilgiu, kokie galimi šešėliai, kiek elektros naudojate saulės švietimo metu, ar būnate dienomis namuose, ar įkraunate elektromobilį naktį ir t.t.

Kodėl mano saulės elektrinė atsipirks tik po 12 metų?

Taigi, kodėl mano atsipirkimo skaičiai tokie „baisūs“? Todėl, kad aš (o kartu ir mano elektromobilis) dieną, kai šviečia saulė būnu darbe, o vakare, kai saulė nebešviečia aš naudojuosi visais patogumais, žiūriu filmus, o naktį, kol turėjau pigesnį naktinį tarifą, įkraunu elektromobilį, jungiu skalbimo mašiną ar indaplovę. Taigi, dieną, kai elektra brangi, jos nepanaudoju, o vakare ir naktį naudoju su kaupu.

Kaip jau rašiau pirmame straipsnyje apie saulės elektrinę, šiuo metu gaminantys vartotojai (visi saulės elektrinės turėtojai) negali naudoti dviejų tarifų elektros energijos. Taigi, aš praradau naktinį pigesnį tarifą, kurio pagrindu buvo suformuoti mano gyvenimo įpročiai. Vien tai nutolina mano saulės elektrinės atsipirkimą, nes kasmet už elektrą moku daugiau pinigų. Jei nepasigaminčiau nieko, o tiesiog pereičiau iš dviejų tarifų plano į vieno tarifo, per metus prarasčiau apie 190 eurų. O kadangi esu priverstas tai pakeisti, šitie pinigai jau yra minusas, kurį saulės elektrinė turės kompensuoti.

Šiemet buvo daug darbo iš namų, tad ir elektros dieną sunaudojau gerokai daugiau nei įprastai. Vadinasi, mano atsipirkimo svarstyklės pajudėjo į gerąją pusę. Bet sutikite, labai tikėtina, kad kiti metai tokie nebebus. Tiesa, 2021 metais žadama gražinti kelių tarifų galimybę, tad galbūt man nebereikės “atpirkinėti” tų 190 Eur ir atsipirkimas bus gerokai greitesnis.

Dar vienas dalykas, kurio nežinojau prieš statydamas elektrinę – ankstesniais metais jūsų sukaupta per metus elektros energija būdavo balandžio pirmą “nurašoma”. Jei prikaupėte per vasarą ir išnaudojote – viskas OK, bet jei netyčia pasistatėte galingesnę saulės elektrinę ir balandžio pirmą turite sukauptą į tinkle pateiktų saulės kilovatvalandžių kiekį, melagių dieną jie tiesiog dingdavo. Kodėl? Nes va todėl. Tikėtina, kad ši spraga kitais metais taip pat nebegalios, bet ji tik parodo, kiek saulės elektrinės pirkėjas turi gilintis į perkamą daiktą, nes paprastai pardavėjas jam to nesakys. Jei paklausi – tikėtina, nemeluos, bet jei nepaklausi – tiesiog nutylės. Mano atveju elektrinė yra gerokai per maža mano poreikiams, tad “nurašymas” manęs niekaip nebūtų įtakojęs, bet žinoti tai verta.

Kokią saulės elektrinės galią rinktis?

Teoriškai – juk kuo daugiau, tuo geriau, ar ne? Bet realybėje viskas kiek kitaip. Keli patarimai:

  1. Vienfazės saulės elektrinės galia negali viršyti 3.6 kW. Taigi, jei jūsų namuose vienos fazės įvadas, maksimali elektrinės galia pas jus bus 3.6 kW. Nesvarbu, kad jūsų vienfazis įvadas yra kad ir 10 kW galios.
  2. Maksimali trifazės elektrinės galia negali viršyti jūsų elektros įvado galios. Gan dažnai tai nesudėtingai padidinama, bet yra vietų (pvz. sodų bendrijos), kur elektros galios paprastai trūksta ir jūs esate apribotas maksimalios elektros įvado galios.
  3. Prieš darant saulės elektrinę visada pravartu užsisakyti technines sąlygas iš ESO / Ignitis. Tai daroma gan paprastai, elektroniniu būdu savitarnoje. Kam to reikia? Yra atvejų, kai tam, kad jūs galėtumėte gaminti elektros energiją ir ją tiekti į tinklus, reikia atlikti pakeitimus ar rekonstruoti esamą tinklą. Kartais tai gali kainuoti ir tūkstančius eurų, o tokiu atveju saulės elektrinės ekonominės prasmės nebelieka.
  4. Optimali elektrinės galia yra tokia, kuri sugeneruos tokį elektros energijos kiekį, kokį jūs vidutiniškai sunaudojate. Kaip paskaičiuoti kiek energijos sugeneruos jūsų saulės elektrinė? Labai grubiai, idealiu atveju – 1000 kWh iš vieno instaliuoto kW galios. Taigi, jei jūsų elektrinė 5 kWp, per metus galite maksimaliai tikėtis 5000 kWh. Jei 10 kWp – 10000 kWh. Bet tai – idealiu atveju. Paprastai taip nebūna, tad reiktų nuodugnesnės analizės, apie kurią – kiek žemiau.
  5. APVA parama teikiama tik iki 10 kWp galios elektrinėms, tad jei statysite didesnę, kompensaciją gausite tik už 10 kWp. Beje, jei atsiskaitinėsite už elektrą pagal įrengtą elektrinės galią, mokėsite kas mėnesį už visus įrengtus kilovatus, nors realiai tik piko metu jie visi jums generuos elektros energiją.

Kiek elektros sugeneruos jūsų saulės elektrinė?

Čia į pagalbą ateina saulės elektrinių montuotojų naudojama programinė ir ne tik įranga. Jei skaitėte antrą man straipsnį apie saulės elektrines, ten minėjau apie tai, jog mano saulės elektrinės rangovas Unosol buvo atsivežę droną, kuriuo apskraidė stogą, jį nusifotografavo įvairiais kampais ir pagal tą informaciją man paruošė pasiūlymą su keliais skirtingais elektrinių galios variantais. Optimaliu atveju, kad kompensuočiau visą savo sunaudojamą elektros energiją, man ant stogo reiktų sudėti nemažiau nei 19 kWp – 10 kWp su parama ir 9 kWp be jos. Kadangi buvau nusiteikęs imti maksimalią galią su APVA parama, tad ir toliau rašysiu tik apie 10 kWp galios elektrinę.

Taigi, ką man pasakė analizės PDF failas, kurį atsiuntė mano saulės elektrinės rangovas po stogo apskraidymo dronu? Sužinojau:

  • Stogo šlaitų tikslią orientaciją pasaulio šalių atžvilgiu. Mano atveju tai – pietryčiai ir šiaurės vakarai. Idealu būtų pietūs.
  • Stogo šlaitų kampą horizonto atžvilgiu. Mano atveju – 17 ir 18 laipsnių. Idealu būtų bent du kartus daugiau
  • Tikslią šešėlių prognozę metams pagal kiekvieną mėnesį. Pvz., birželio mėnesį 0.93% elektros „suvalgytų“ šešėliai. Ir tai – vos iš vieno kaminuko ir kartais ryte šiek tiek įtakojančio stogo šlaito krašto.

Bet svarbiausia šios analizės dalis – prognozė kiekvienam stogo šlaitui (mano atveju dviem), kiek kiekvienas jų sugeneruos elektros energijos būtent ant mano namo (tiksli geografinė vieta), būtent ant mano stogo (orientacija, kampai, šešėliai). Ir tokią prognozę gavau ne tik bendrai metams, bet ir  kiekvienam mėnesiui atskirai. Pagrindinis analizės skaičius – mano 9.9 kWp saulės elektrinė per metus turėtų sugeneruoti 8402 kWh. Šis skaičius, palygintas su esamomis elektros sąnaudomis, jums atsakys į klausimą ar elektrinė jums pakankama, ar per didelė ar per maža. Su mano elektros metinėmis sąnaudomis 16104 kWh, kaip ir minėjau, man reiktų dar beveik du kartus didesnės saulės elektrinės.

Ar analizė nemeluoja taip, kaip pardavėjai?

Iš tikrųjų planavau parašyti straipsnį apie šią saulės elektrinės analizę gerokai seniau, bet po to pagalvojau, kad neturiu jokių įrodymų, pagrindžiančių analizės pateikiamų skaičių tikrumą. Dabar gi situacija visai kita – mano elektrinė startavo birželio viduryje, tad turiu saulės generavimo rezultatus už pusę birželio, liepą, rugpjūtį ir rugsėjį. Trys su puse mėnesio gan aktyvaus elektros generavimo pagal pateiktos analizės lentelę – puiki proga teorijos ir faktų palyginimui.

Mano saulės elektrinė 2020 birželis

Birželio prognozė pagal analizę – 620 kWh iš pietrytinio šlaito ir 731 kWh iš šiaurės vakarinio. Bendrai – 1351 kWh. Mano elektrinė startavo birželio 16, tad, galima sakyti jog elektrą generavau lygiai pusę mėnesio. Taigi, mano pusės birželio rezultatas – 760 kWh. Jei dvigubintume, per mėnesį gautume 1520 kWh – daugiau, nei prognozuota. Na, bet tai – nepilnas mėnuo, tad ir palyginimas nelabai korektiškas.

Mano saulės elektrinė 2020 liepa

Analizės lentelėje liepą yra tokie skaičiai – 583 kWh iš pietrytinio bei 690 kWh iš šiaurės vakarinio šlaito. Bendrai – 1273 kWh. Mano realus mėnesio rezultatas – 1390 kWh. Liepa tikrai buvo labai šilta ir saulėta, tad prognozė pagal vidutinį saulės kiekį netgi buvo kiek pesimistiškesnė.

Mano saulės elektrinė 2020 rugpjūtis

Rugpjūtį buvo visko – ir labai gerų ir labai prastų apniukusių dienų (ypač mėnesio pabaigoje). Iki rugpjūčio vidurio maniau, kad mėnesio rezultatas aplenks ir taip gerą liepą, bet paskutinės savaitės, deja, nebebuvo tokios geros kaip pirmos. Taigi, prognozė pagal saulės rangovo analizę – 500 kWh ir 608 kWh atitinkamai iš dviejų šlaitų. Bendrai – 1108 kWh. O koks gi faktinis rezultatas? 1210 kWh. Ir vėl beveik 10% geresnis, nei prognozė.

Mano saulės elektrinė 2020 rugsėjis

Rugsėjis ir jo startas iš pradžių atrodė visai nekaip, bet atėjusi „bobų vasara“ reikalus kiek pataisė. Čia pradėjo matytis mano saulės elektrinės orientacijos pasaulio šalių atžvilgiu bėdos. Jei vasaros ankstyvi rytai ir ilgi saulėti vakarai leido kompensuoti šlaito į pietus nebuvimą, tai apniukę rytai ir tamsūs vakarai situaciją apvertė aukštyn kojomis. Ką gi sakė prognozė? 322 kWh ir 396 kWh atitinkamai, o bendrai – 718 kWh (kaip vienas neblogas Porsche modelis 🙂 ). Na, o kaip faktas? 833 kWh. Ir vėl, apie 10% daugiau, nei prognozė.

Mano saulės elektrinė 2020 spalis

Su spaliu šiemet atėjo toks ruduo, kokį mes įpratę Lietuvoje matyti – trumpėjančios bei apniukę dienos ir lietūs. Pagal mėnesio prognozę, visgi saulės elektrinė dar turėtų dirbti. Rezultatas, tiesa, turėtų būti gerokai kuklesnis, nei kitų buvusių mėnesių – 157 kWh bei 206 kWh iš dviejų šlaitų, o bendrai – 363 kWh. Vakar, kai rašiau šį tekstą, buvo spalio 15 – praktiškai pusė mėnesio, tad pusę prognozės palyginus su faktu turėtume gauti praktiškai teisingą rezultatą. Pusė prognozės – 181.5 kWh. Koks gi faktas? 163 kWh. Pirmas mėnuo (tiksliau – pusė mėnesio), kai faktas yra mažesnis, nei prognozė. Beje, tais pačiais 10%, kuriais kitus mėnesius faktas buvo didesnis, nei prognozė.

Tiesa, daug kas sako, kad dar turėtų spalį pragiedrėti ir galbūt atsitiks taip, kad bendras mėnesio rezultatas bus pilnai atitinkantis prognozes. Bet kokiu atveju, manau kad mano saulės elektrinė generuoja būtent tiek, kiek aš tikėjausi ir pagal kokius skaičius dariau sprendimus. Bus įdomu palyginti pilnų metų skaičius, na, o bent kol kas jie nuteikia optimistiškai.

Saulės elektrinė – mitai ir faktai

Ką norėjau jums pasakyti šiuo, jau eiliniu straipsniu apie saulės elektrines? Tai, kad visi pardavėjai, visgi, yra pardavėjai, todėl kiekvieną faktą reiktų tikrinti ir aklai jais nepasitikėti. Kuo daugiau žinosite, tuo didesnė tikimybė, kad padarysite mažiau klaidų bei galėsite blaiviai vertinti pardavėjo pažadus. Tikiuosi, kad informacija jums bus naudinga ir kad bet dalis jos jums buvo nauja.

Na, o tuo pačiu noriu paraginti prašyti iš savo būsimų rangovų ne tik teorinių skaičių pagal tikėtiną jūsų situaciją, bet tikslios ir detalios analizės konkrečiam objektui konkrečioje vietoje. Taip, tai kainuoja ir tai užima tiek jūsų, tiek rangovo laiko, bet rezultatas – realus atsipirkimo laikas, gana tiksli generuojamos galios prognozė, bendra sugeneruotos elektros energijos per metus prognozė ir dar daug informacijos jums tam, kad padarytumėte apgalvotą, informuotą ir teisingą sprendimą.

Na ir nepamirškite – dar turite kelias dienas iki spalio 21 dienos, kai baigsis eilinis saulės elektrinių kompensavimo paraiškų priėmimo etapas. Daugiau apie tai – APVA svetainėje – https://www.apva.lt/paskelbtas-kvietimas-nedideliu-iki-10-kw-galios-saules-elektriniu-isirengimui-3/ bei https://www.apva.lt/paskelbtas-kvietimas-nedideliu-iki-10-kw-galios-saules-elektriniu-isigijimui-is-elektriniu-parku/.

Saulėtų jums dienų!

Previous articleSaulės elektrinė, APVA, terminai ir pinigai
Next articleIoniqmat 11 – Peugeot e2008 vs Hyundai Ioniq electric

1 COMMENT

  1. ps vienas dalykas faziniame tinkle gali statytis 5 ar 10 kw vienos fazes elektrine tiks su keitikliu apribosti reikia exporto atidavima tai jai kas namie sukasi ir dirba tokiu atveju ymanoma suataupyti

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here