Nauja tema mano blog‘e ir facebook puslapyje – saulės elektrinės. Saulės energija domiuosi gerokai seniau, nei elektromobiliais, bet kažkaip elektrinės pas mane ant stogo vis dar nėra. Kieme turiu numestą „prieškarinę“ 90.5 W galios saulės panelę, parsisiųstą iš JAV 2007 metais. Pati panelė tais laikais kainavo 429 dolerius + siuntimas DHL iš JAV + muitinimas ir muitas / PVM. Baisu net pagalvoti, koks aukso gabalas tada buvo (tikiuosi, žmona neskaitys šito straipsnio). Prie to dar reikėjo PV kontrolerio, 220V inverterio, dar šio bei to… Na, bet rožinė svajonė turėti savo mini saulės elektrinę taip ir liko neįgyvendinta.

Kažkada dar buvo bandymas šia panele užmaitinti 12V vandens siurbliuką, varinėjantį vandenį iš saulės kolektoriaus (čia tas, kur vandenį saule šildo), kad boileryje karštą vandenį padėtų gaminti. Net kolega sulitavo ir suprogramavo neprastą elektroninį kontrolerį su mini kompiuteriu bei temperatūriniais davikliais ir pagal jų rezultatus veikiančia logika. Deja, geros mintys taip ir liko geromis mintimis. Kolektorius iškeliavo pas kitus žmones, o saulės panelė su visa elektronika taip 13 metų ir laukia savo eilės. Jau kartą buvau gavęs sąlygas saulės elektrinei, o šiemet užsitikrinau ir kompensaciją saulės elektrinei pagal APVA programą, bet vis delsiu. Kodėl? Pabandysiu papasakoti jums savo nuogąstavimus ir, galbūt, kartu padėsite man juos išsklaidyti bei tapti tuo saulės elektros gamintoju.

Žalias, bet nenaujokas

Kaip jau turbūt supratote, saulės energijos srityje esu „žalias“, nes realiai nieko veikiančio taip ir neturiu, bet esu toli gražu ne naujokas. Suprantu kas yra saulės kolektoriai, panelės, celės, inverteriai, kontroleriai ir t.t. Deja, iki praktinio panaudojimo vis kažko pritrūkdavo – tai pinigų, tai noro, tai valios, tai, galbūt, kitų sėkmingų pavyzdžių paskatinimo. Kaip kažkada sakiau vieniems saulės elektrinių montuotojams, tuo metu per Lietuvą važiavusiems su seminarais apie saulės energetiką – jei pas mane sąskaitoje netyčia atsiranda laisvų pinigų po vieno ar kito elektromobilio pardavimo, labai greitai juos vėl išleidžiu tiems patiems elektromobiliams, o saulės elektrinei vis nelieka.

Visgi, man kaip elektromobilių vairuotojui, saulės elektrinė būtų labai „į temą“. Juolab, kad elektra maitinu ne tik automobilius. Namo šildymas – elektrine oras-vanduo sistema. Vandens gręžinys irgi su elektriniais komponentais. Nuotekų įrenginio pompa – taip pat elektra. Ne visai 100% elektrinis (viryklė dujinė), bet labai netoli to. Taigi, išnaudojant daug elektros energijos būtų labai neprošal jos nemokamai pasigaminti. Taigi, kodėl aš vis dar jos negaminu?

Kliūtys

Kai pradėjau domėtis saulės elektrinėmis, gyvenau daugiabutyje ir tokių dalykų kaip elektrinė ant stogo namo pirmininkė net nenorėjo girdėti. Žiūrėjo į mane su tokiomis idėjomis kaip į tautos priešą. Na, ir, žinoma, nebuvo pinigų – jau minėjau kiek tuo metu kainavo vos viena saulės panelė ir ta labai negalinga. Kiek vėliau, valstybei pradėjus supirkinėti saulės elektrinių elektrą brangiai (1.5-1.8 lito už kWh) buvo auksinis laikas statytis savo elektrinę, bet į tą traukinį nespėjau, nes, vėlgi, nebuvo tokių pinigų. Kadangi norėjau gauti daugiau pinigų – po 1.8 Lt / kWh, reikėjo integruoti saulės elektrinę į stogo dangą. Na, o be to, kad tam reikėjo gana brangios ir sudėtingos montavimo sistemos (neskaitant elektrinės kainos), dar reikėjo ir kitos mažos smulkmenos – namo stogo. Na, o namo aš tuo metu neturėjau.

Kai įsigijau namą, o tiksliau – bankas įsigijo namą ir leido man jame gyventi už nuomos (paskolos) mokestį, mintys apie saulės elektrines vėl atgijo. Pabandžiau paskaičiuoti galimą elektrinės plotą, galią ir supratau, kad mano stogo orientacija prasta, o elektrinės kaina buvo tokia, kad jos atsipirkimo laikas buvo labai ilgas. Brangaus elektros supirkimo laikas buvo praėjęs, o be to, net pasirašytas sutartis dėl elektros iš tokių elektrinių supirkimo valstybė sugebėjo nutraukti. Gal ir gerai, kad nenėriau stačia galva į tą „biznį“, nes neaišku, kuo būtų pasibaigę.

Naujos kliūtys, 2018-2019 metai

Esu žmogus, retai kada užbaigiantis darbus 100 procentų. Kartais, trūksta visai nedaug, bet kažkaip vis tai „laiko nėra“, tai šiaip, užsimiršta. Na žinote – „tai šis, tai anas“. Taip ir su namu. Gyvename name jau nemažai metų, bet jis vis dar nėra oficialiai „priduotas“. Taigi, jo baigtumas nėra 100%. Kai 2018 metais valstybė pradėjo remti saulės elektrines įsirengiančius piliečius, prie sąlygų įrašė punktą, kad namas, ant kurio statoma saulės elektrinė, turi būti „priduotas“ ne mažiau, nei prieš 5 metus. Taigi, vien per šią sąlygą neturėjau šansų praeiti. Ir nieko nedariau.

2019 metais neliko 5 metų termino, bet reikalavimas namo užbaigtumui liko. Šiek tiek absurdiškas reikalavimas, ypač, jei statoma integruota į stogą elektrinė. Juk namas tokiu atveju prieš elektrinės statybą yra be stogo dangos, mat danga ir yra elektrinė. Bet kokiu atveju, kadangi per metus mano namo pridavimo reikalai niekur nepajudėjo, vėl likau „it musę kandęs“. Beje, gal kas Kaune kokį gerą namo pridavimu užsiimantį žmogų žinote? Žinau vieną tokį, kuriam reikia, bet pats neprisiruošia susitvarkyti.

2020 metai – parama gauta!

Kai APVA paskelbė 2020 metų saulės elektrinių kompensavimo sąlygas, jose neberadau reikalavimo šimtaprocentiniam namo užbaigtumui. Taigi, atrodo, buvusių kliūčių nebeliko ir užpildžiau paraišką saulės elektrinei statyti. Po mėnesio gavau atsakymą, kad mano elektrinei parama būtų skiriama ir ją gausiu, jei pasistatysiu ir priduosiu elektrinę iki spalio mėnesio.

Laiko dar yra, tad pradėjau šiek tiek domėtis galimybėmis, montuotojais, kainomis ir komponentų skirtumais. Prieš savaitę jau turėjau ir porą montuotojų svečiuose, kurie apžiūrėjo stogą. Vieni pateikė mano stogo elektrinės galimybių analizę – apie ją papasakosiu kitame straipsnyje. Kiti žadėjo sprendimus ir kainas suskaičiuoti. Kol kas laukiu, bet kai turėsiu – pasidalinsiu. Na, o kol laukiu, pabandžiau pasiskaičiuoti savo elektros sąnaudas ir atsipirkimą. Kažkodėl, skaičiai nėra labai džiuginantys. Kodėl gi? Pabandysiu papasakoti šiek tiek plačiau.

Dviejų tarifų elektros energija

Aš name naudoju dviejų tarifų elektros energiją – dieninę ir naktinę. Naktinis tarifas yra pigesnis ir jis galioja ir savaitgaliais, kai namuose būnu gerokai dažniau ir ilgiau, nei darbo dienomis. Karantino laikotarpis aišku labai iškreipė elektros sąnaudas dienos metu, bet neskaitant jo, dienomis elektros aš sunaudoju mažiau. Juk dieną aš būnu darbe, o kartu su manimi būna ir mano elektromobilis. Tad jo baterijas įkraunu naktimis ar savaitgaliais, kai tai daryti kainuoja 30% pigiau. Skalbimo mašiną bei indaplovę taip pat pirkome su būtinu reikalavimu – laiko atidėjimas, kad šiuos prietaisus galima būtų jungti naktį.

Žinoma, visos energijos į naktį neperkelsi, tad dieną irgi naudoju nemažai, bet, mažiau nei naktį. O saulės elektrinė elektros energiją gamina dieną ir, jei jos nepanaudoji iškart, reikia ją kažkur padėti. Vienas iš variantų – nepanaudotą elektros energiją kaupti baterijose. Tai – mano „rožinė drambliuko svajonė“, kuri, ypač turint nemažai nepanaudotų Hyundai Ioniq electric baterijos celių, atrodo kaip labai geras sprendimas. Deja, iki sprendimo jam trūksta suprantančio ir nebijančio su iššūkiais susidurti elektronikos eksperto. O tokio dar neradau.

Jei saulės elektrinės energijos nepanaudoji pats iškart, o ją naudoji naktį, gali atiduoti savo dieninę saulės sugeneruotą energiją „padėti pasaugoti“ į elektros tinklus. Žinoma, ne už ačiū – tai kainuoja kiek daugiau nei 5 centus už kiekvieną „pasaugotą“ kilovatvalandę. Taigi, dieną sugeneruota, bet nesunaudota nemokama energija naktį tau pačiam ją naudojant kainuoja po 5 centus.

Absurdiška ESO / Lesto / Ignitis sąlyga

2019 metais kai eilinį kartą buvau beveik pribrendęs savo saulės elektrinei, prieš pat susiderinant jos įrengimo kainą ir terminus sužinojau tai, kas mane dar metams apramino nuo saulės energijos idėjos. Pasirodo, jei tampi gaminančiu vartotoju (pasistatai saulės elektrinę), netenki galimybės naudoti dviejų tarifų elektros energijos. Kodėl? O vat todėl, kad baigiasi „l“. Saulės elektrinės grupėje atsirado aktyvistų, kurie netgi surašė raštą tuometiniam Eso / Lesto, kad paaiškintų, kuo remiantis gaminančiam vartotojui neleidžiama naudotis dviejų laiko zonų elektros apskaita. Gavome ir raštišką atsakymą, kuris perfrazuojant diplomatinį atsakymą „saugome jus nuo nepagrįstai aukštų išlaidų (???)“, iš tikrųjų reiškė – norim, galim ir dėl to neleidžiam:

Matematika – metinės elektros sąnaudos

Kodėl man taip rūpi dviejų zonų elektros energijos naudojimo galimybė? Paprasta matematika. Aš paprastai “nurašau” elektros skaitliuko parodymus mėnesio pradžioje ir pagal tai moku elektros sąskaitą. Taigi, vakar, 2020 gegužės 1 dieną užfiksavau naujausius elektros skaitiklio duomenis. Lygiai tą patį padariau ir prieš metus – 2019 gegužės 1. Ką gi sako skaitiklis?

2019 metų gegužės 1 dienos duomenys:

 • Dieninė elektra – 52031 kWh
 • Naktinė elektra – 48800 kWh

2020 metų gegužės 1 dienos duomenys:

 • Dieninė elektra – 59233 kWh
 • Naktinė elektra – 57702 kWh

Skirtumas per vienerius metus:

 • Dieninė elektra –  7202 kWh
 • Naktinė elektra – 8902 kWh

Kadangi aš naudoju daug elektros energijos, be dviejų zonų elektros tarifų dar esu pasirinkęs ir planą „Namai“, tad per mėnesį man papildomai tai kainuoja tris eurus, bet leidžia naudotis šiek tiek mažesniais elektros tarifais.

Matematika – Namai

Ar verta naudotis planu, jei papildomai už jį moki? Kažkada tai skaičiavau online buvusioje elektros tiekėjo skaičiuoklėje ir, man atrodė, kad taip bus pigiau. O kaip gi yra iš tikrųjų?

Jei nesinaudočiau planu Namai, 2020 metų elektros kainomis mano metinės elektros sąnaudos virstų tokiomis išlaidomis:

 • Dieninė elektra –  7202 kWh po 0.168 Eur / kWh = 1210 Eur
 • Naktinė elektra – 8902 kWh po 0.107 Eur / kWh = 952 Eur
 • Viso – 2162 Eur

Kokia elektros plano Namai įtakia šiems skaičiams?

 • Dieninė elektra –  7202 kWh po 0.15 Eur / kWh = 1080 Eur
 • Naktinė elektra – 8902 kWh po 0.098 Eur / kWh = 872 Eur
 • Plano Namai metinis mokestis – 36 Eur
 • Viso – 1988 Eur

Elektros panas Namai ar Namai plius?

Pagal mano metines sąnaudas ir skaičius gaunasi, kad su planu Namai sutaupau 174 Eurus arba 8% visų elektros išlaidų. Manau, tai įrodo, kad pasirinkti planą buvo teisingas sprendimas. Beje, Ignitis siūlo ir dar vieną planą Namai Plius, kurio mėnesio mokestis yra 6 Eur ir jis leidžia turėti dar šiek tiek mažesnes elektros kilovatvalandės kainas. Pabandykime suskaičiuoti, ar man apsimokėtų vietoje plano Namai naudoti planą Namai plius.

Plano Namai skaičiai:

 • Dieninė elektra –  7202 kWh po 0.15 Eur / kWh = 1080 Eur
 • Naktinė elektra – 8902 kWh po 0.098 Eur / kWh = 872 Eur
 • Plano Namai metinis mokestis – 36 Eur
 • Viso – 1988 Eur

Plano Namai Plius skaičiai:

 • Dieninė elektra –  7202 kWh po 0.144 Eur / kWh = 1037 Eur
 • Naktinė elektra – 8902 kWh po 0.095 Eur / kWh = 846 Eur
 • Plano Namai metinis mokestis – 72 Eur
 • Viso – 1954 Eur

Taigi, pasirodo, jei būčiau atidžiau skaičiavęs ir teisingai pasirinkęs, per metus su planu Namai Plius vietoje plano Namai būčiau sutaupęs dar 34 Eurus. Pamenu, kad tikrai skaičiavau prieš pasirinkdamas planą Namai, bet, matyt, tų metų elektros kainos ir sąnaudos neatitiko šių metų, tad skirtumas nepasirodė esminis. Panašu, kad dabar man būtų palankiau rinktis planą Namai Plius, su kuriuo už elektrą per metus būčiau sumokėjęs 1954 Eurus.

Prie ko čia ta naktis ir planas Namai?

Kodėl straipsnyje apie saulės elektrinę skiriu tiek dėmesio elektros kainoms, sąnaudoms ir planams? Visų pirma – nes aš mėgstu skaičius, mėgstu excelio lenteles. Kodėl? Nes todėl. Taip pat tai man leidžia padaryti daugiau ar mažiau teisingus sprendimus (dėl elektros plano, panašu, apsiskaičiavau). Kaip jau minėjau, tapdamas gaminančiu elektros vartotoju, pagal kvailą Ignitis taisyklę netenki naktinio / savaitgalinio elektros tarifo ir privalai naudoti tik vienos kainos tarifą. Ar tai tikrai didelė bėda? Standartiniam vartotojui, kuris naktį miega, o dieną elektrą naudoja, turbūt ne. Man, naudojančiam daug energijos naktį bei savaitgaliais – taip. Kodėl? Pabandysiu pagrįsti tais pačiais skaičiais.

Imame mano metinius elektros skaičius su planu Namai:

 • Dieninė elektra –  7202 kWh po 0.15 Eur / kWh = 1080 Eur
 • Naktinė elektra – 8902 kWh po 0.098 Eur / kWh = 872 Eur
 • Plano Namai metinis mokestis – 36 Eur
 • Viso – 1988 Eur

Ir skaičiuojame analogiškas sąnaudas su vienos zonos tarifu:

 • Dieninė elektra –  7202 kWh + naktinė elektra – 8902 kWh = 16104 kWh
 • 16104 kWh po 0.133 Eur / kWh = 2142 Eur
 • Plano Namai metinis mokestis – 36 Eur
 • Viso – 2178 Eur

Kainų skirtumas per metus – 190 Eur.

Pirma išvada apie mano saulės elektrinę

Nenoriu, kad šis įvadinis saulės elektrinės temos straipsnis būtų pernelyg ilgas, tad čia ir noriu jį pabaigti. Ką gi norėjau šiuo straipsniu pasakyti? O gi tai, kad jei nekeisčiau savo įpročių, elektromobilius įkraučiau grįžęs po darbo naktį (ar dar blogiau – vakare, kai elektra dar brangi, o saulė jau nešviečia), pastatęs savo saulės elektrinę ant stogo ir ją pajungęs į elektros tinklus bei gavęs dalinę įrengimo kompensaciją, už elektrą iš karto mokėčiau brangiau, nei mokėjau anksčiau. Ir tai – tik pirma skaičiavimų dalis.

Atrodo, 190 Eurų padidėjimas nėra esminis ir pagaminta saulės energija turėtų kompensuoti ne tik šį praradimą, bet ir elektrinės įrengimo kaštus, bet pradžia nuo didesnių išlaidų man nepatinka. Ir nepatinka elektros tiekėjo nelankstumas – nori būti gamintoju – atiduok savo dviejų laiko zonų tarifus. Juk nuo to, kad aš dieną gaminu elektros energiją, naktinė elektros kaina rinkoje nepakyla? O gal aš klystu?

9 COMMENTS

 1. Sveiki Diniau, šaunu kad pateiki teisingus duomenis.Na dar įra kabliukų su tom saulės elektrinėm ir ne kokių.Kažkas prigamino jau pasenusiom tehnologijom saules elementu, reok jų atsikratyti.😰

 2. Įsirengęs jau senokai ir vis dar didinu galią, (šiuo metu jau truputį virš 24 kW, na bet padalinus tai į rytus 7 kW, vakarus 7kW ir likusius pietus gaunasi kaip kokių normalių 18 kW ). Namo šildomo ploto virš 310 kv.m.(oras-vanduo), kad ir nekaži kokie elektromobiliai, bet jie 3 🙂 Vidutinis mėn. suvartojimas gaunasi apie 1500 kW/h. Taigi praeitų metų rezultate mano pagamintos energijos užteko pilnai, (620 kW/h netgi balandžio 1 d.”padovanojau” eso….Šiemet to pertekliaus klausimas bus išspręstas, nes 1 kW elektrinės (t.y.+-1000 kW/h) persikėliau sunaudoti į turimą butą kitame mieste.Nebedėliosiu čia visų skaičių, nes tikriausiai niekas ir nesigilintų, esu pats paskaičiavęs tik, kad kuo daugiau naudoji-tuo greičiau vyksta atsipirkimas. Kolkas jokių gedimų neturėjau (3 metai jau) garantiniai irgi nėra trumpi, tikiuosi jų irgi neprireiks 🙂 Rezumė atsipirkimo: jei esi pesimistas-10 metų, jei optimistas-6 metai, o jei realistas-8 metai 🙂

 3. Mano paskaiciavimais apvalinat i neigiama puse, jei metinis tavo suvartojimas apie 17000 kWh per metus, tai statantis 10 kW elektrine kuri tarkim pagamintu 9000 kWh per metus imant standartini (blogiausia) elektros plana po 0.149 eur/kWh, reiktu pirkti 8000 kWh energijos, tad butinosios islaidos energijai kurios negali pagaminti yra 1192 eur/metus. Dabar klausimas koki plana pasirinkti tavo pagamintai energijai saugoti. Kadangi skaiciuojamas atsiperkamumas, skaiciuojame blogiausia scenariju – visa tavo gaminama elektra atitenka pasaugojimui. Tokiu atveju rekomenduojamas planas uz instaliuota galia. 10×2.6378×12=316.54 eur per metus. vadinasi metines bazines islaidos uz elektra 1192+316.54= 1508,54 eur
  Plano namai plius su siek tiek didesniu (18000 kWh) skaiciumi islaidos apie 2000 su trupuciu eur.
  Vadinasi galetum sutaupyti pastate elektrine turbut apie 500 eur per metus, prie dabartiniu kainu. Reikia atsakyti kiek kainuoja 10kw elektrines su parama isigijimas su prieziura ir bus aisku per kelis desimtmecius atsipirks 😁

 4. 10 kW saulės elektrine jau naudojuosi šiek tiek daugau nei metus. Orientavau į pietryčius, nes man daugiausiai energijos reikia pirmoje dienos pusėje. O vasarą ji jau nuo 5 ryto pradeda gaminti. Ir žiemą daugiau saulės gauna. Energijos pasaugojimo planą pasirinkęs 32 proc. pasiima ESO, 68 proc. lieka man. Tai per metus nieko nemokėjau, bet namo šildyti elektra iki balandžio nepavyko. Vienoje pusėje išvedžiotas grindinis elektrinis šildymas, kitoje (likusi nuo anstesnių laikų, kai negalvojau apie elektrinį šildymą) naudojamas vanduo. Katilas Protherm 9 kW. Dar atskirai yra elektrinis boileris vandeniui 2 kW. Niekaip neprieinu, kad susitvarkyti šildymo sistemą iki galo. Vis ką nors daduriu ar nuimu. Tai elektros užteko tik iki sausio pradžios. Vėliau teko atsiprašyti ir užkurti malkinį katilą, bet šviesesnis kovas padėjo atstatyti energijos atsargas. Susidūriau su viena tokia nemalonia problema. Kartais inverteris nulūžta. Meta kodą „AC voltage too high”. Statytojas aiškina, kad tinklo svyravimai viršija nustatytas ribas ir todėl inverteris lūžinėja. Gyvenu atokioje kaimo vietovėje, šalia stambaus ūkininko ir baldininkų su 50 kW įvadu. Nors kartais man atrodo, kad lūžta dėl didelės apkrovos namų tinkle. Pvz., kraunasi elektromobilis ir veikia elektrinė viryklė. Gal kas susidūrę su tokia problema?
  O taip sistema esu patenkintas. Ją vertinu kaip ilgalaikę investiciją. Pastatei ir užmiršai, kad yra.

  • Dekui uz excel tikrai naudinga, bet ten didziule nesamone su investicine kreive, paaiskinsiu: investavus i elektrine 10k ar i (ivesticija su 10k+7%)=”investicija”. reikia atsiminti kad gyveni ir vistiek leidi kad ir neinvestuoji i elektrine (tai sia suma reikia atimineti is investicija laukelio, tuomet kreive pasikeicia kardinaliai

  • Ar elektrinė veikia dingus elektros tinklo tiekimui priklauso nuo inverterio tipo. Jei jis bus skirtas darbui be tinklo – veiks. Jei ne – ne. Paprastai, tie, kurie moka dirbti be tinklo būna gerokai brangesni ir dažniausiai palaiko ir baterijas, prijungtas prie inverterio elektros saugojimui.

 5. Idomu kodel niekas neparaso apie trifazi ivada ir kainu skaiciavima. Juk LT, jei per viena faze atiduoti ‘pasaugoti – susimoki’, o per kita faze ‘pasiimi – perki’. Jokio suminio suvartojimo, kai iseinanti elektra per viena faze kompensuotu ieinancia elektra per kita faze nera. Taigi bet koks EV turetojas jokios saules nepirks, bent jau su valstybine parama. Kaimyniniams namams labiau apsimoketu apjungti savo saules pajegumus vietoje ir pasinaudoti ant sienos pakabinama elektromobilio baterija, kai visa pagaminta elektra tiesiogiai nuperka EV savininkas(ai).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here