Šiemet APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra) turi nemažai gerų projektų, kuriais piliečiai noriai naudojasi. Viena iš aktualiausių man paramos sričių – parama saulės elektrinėms. Ypač dėl to, kad šiemet buvo nuimti įvairūs apribojimai, dėl kurių negalėjau saulės elektrinės su parama įsirengti kelis metus anksčiau. Apie tai jau pasakojau pirmame straipsnelyje apie savo saulės elektrinę.

Šiame straipsnelyje padarysim tai, ką mėgsta daug kas – skaičiuosime kitų pinigus. Tik šį kartą tuo kitu būsiu aš. Taigi, kiek paramos pinigų galima gauti, kiek viskas užtrunka ir ar tai yra sudėtinga? Pabandysiu atsakyti į šiuos klausimus išsamiai. Tiesiog, nes kitaip nemoku.

Saulės elektrinė su APVA kompensacija

Metų pradžioje buvo paskelbtas kvietimas įsirengti iki 10 kWp galios saulės elektrines, už kurių įsirengimą buvo skiriama 323 eurai už vieną instaliuotos elektrinės kilovatą. Taigi, įsirengus visus 10 kWp, galima buvo tikėtis gauti 3230 eurų kompensaciją. Jei elektrinė mažesnės galios – kompensacija irgi atitinkamai mažesnė. Kvietimas galiojo iki 2020 sausio 31 dienos.

Aš buvau girdėjęs apie kvietimą, išsiaiškinau, kad šiemet jau atitinku visas sąlygas ir galiu prašyti kompensacijos, bet dvejojau. Tiesiog, nepildžiau paraiškos ir tiek. Visgi, paraišką užpildyti paskatino darbo kolega iš pardavėjų komandos. Iš ko jau ko, bet iš jo, benzingalvio ir vieno iš motociklų klubo prezidento nesitikėjau, kad jis ketina įsirengti saulės elektrinę. Nors vienu metu jį beveik buvau užvedęs ant elektromobilio pirkimo kelio, bet šiaip jis tikrai nėra tas, kuris atsisako benzino garo ir variklio garso mišinio. Taigi, kai jis pasakė, kad užpildė paraišką, nes, jei net ir nedarys elektrinės – nieko nepraras, pagalvojau – o kuo aš blogesnis?

Saulės elektrinė – APVA paraiškos pildymas

Tai štai, sausio 29 dieną, likus vos dviem dienoms iki paraiškų priėmimo termino pabaigos nukeliavau į www.apva.lt svetainę, susikūriau vartotoją (reikia mobilaus banko ar elektroninio parašo) ir užpildžiau anketą iki 10 kWp saulės elektrinei įsirengti. Tiesa, mažesnėms elektrinėms teoriškai skiriami didesni vertinimo balai ir labiau tikėtina, kad paramą gaus mažesnės elektrinės, bet buvau girdėjęs „pliatką“, kad pinigų skirta nemažai ir kad jų užteks visoms paraiškoms patenkinti, tad drąsiai „mostelėjau“ maksimumą – 10 kWp.

Susikurti https://apvis.apva.lt/ sistemoje vartotoją ir užpildyti paraišką buvo gan paprasta, nes klausiama elementarios kontaktinės informacijos, kurios didelė dalis užpildoma automatiškai. Jums tereiks pasirinkti elektrinės vietą – ant stogo ar ant žemės, nurodyti nekilnojamo turto, kuris vartos elektrą unikalų numerį bei nurodyti numatomos įrengti elektrinės galią.

Naujame kvietime, kuris galioja iki spalio 21 dienos (turite dar visas 12 dienų), paramą galima gauti tiek pilnam elektrinės komplektui, tiek ir vien saulės moduliams (pvz. plečiant esamą elektrinę). Jei įrengiate tik modulius, kompensacija siekia 243 Eurus už 1 instaliuotą kilovatą. Formoje automatiškai apskaičiuojama ir maksimali kompensacija, kuri mano atveju buvo 3230 eurų. Atitinkamai, įsirengiant tokios pat galios saulės modulius, kompensacija būtų 2430 eurų.

Kaip jau minėjau, paraišką užpildžiau sausio 29 dieną. Paraiškų priėmimas baigėsi sausio 31 dieną. Mėnesį truko paraiškų vertinimas ir kovo 3 dieną gavau žinutę iš APVA sistemos apie paraiškos 10 kWp saulės elektrinei su kompensacija patvirtinimą.

Saulės elektrinė – įrengimas ir „pridavimas“

Per numatytą APVA sąlygose laiką reikia įsirengti saulės elektrinę ir ją paleisti, bei prijungti prie elektros tinklų. Visi procesai šiek tiek užtrunka, tad tikrai nelaukite paskutinių saulės elektrinei su kompensacija įsirengti skirtų dienų. Įrengėjo pasirinkimas jums gali užtrukti dieną, o gali ir kelias savaites. Įrangos tiekėjai metų pradžioje buvo susidūrę su Covid 19 bėdomis, tad įranga irgi vėlavo. Plius, instaliuotojai turi darbų bent kelioms savaitėms (kartais ir mėnesiams) į priekį, tad geriau pradėkite anksčiau.

Daug dalykų už jus paprastai padarys pasirinktas įrengėjas, tad rekomenduoju rinktis ne tik pagal kainą, bet ir pagal kitų atsiliepimus ar asmenines simpatijas. Aš rinkausi iš kelių tiekėjų – Power On, Enefit, No Grid, Uno Sol ir Via Solis. Kai kurie buvo labai aktyvūs – greitai pateikė pasiūlymus, skambino, domėjosi statusu. Kiti – labai pasyvūs. Ne visų net pasiūlymų sulaukiau. Mano pasirinkimą jau žinote – Uno Sol, o pasirinkau dėl to, kad šios kompanijos vadovą pažinojau asmeniškai nuo to laiko, kai jis su dar vienu kolega „ant šakių kėlė“ No Grid kompaniją. Po to įvyko nelabai gražus išsiskyrimas ir tie, kas sukūrė ir į populiarumą vedė No Grid, liko „už borto“. Taip susikūrė Uno Sol. Beje, turiu pagirti No Grid vadybininką, kuris buvo aktyviausias ir atkakliausias. Jei ne asmeninė pažintis su Gedeminu iš Uno Sol, tikėtina, būčiau rinkęsis No Grid.

Taigi, jei pasilikote pakankamai laiko elektrinei įsirengti iki reikiamo termino ir elektrinę įsirengėte, ją reikia „priduoti“ ESO / Ignitis tinklams, kurie po visų popierių sutvarkymo per kažkiek laiko pakeis esamą elektros skaitiklį į išmanų skaitiklį, veikiantį į abi puses (gamyba ir vartojimas). Kiekvienas žingsnis užtrunka, todėl, kaip jau minėjau, nepalikite visko paskutinei dienai. Nuo elektrinės fizinio įrengimo dienos iki realaus elektrinės starto su jau pakeistu skaitikliu pas mane praėjo mėnuo. Užtruko ir varžų matavimo pažyma, nes netyčia pirmoji jos versija turėjo klaidų, pats ne visada laiku savo dalį padarydavau. Žodžiu, pasilikite laiko!

APVA informavimas apie saulės elektrinės paleidimą

Kai jau įsirengsite saulės elektrinę, ją prijungsite prie ESO / Ignitis ir tapsite gaminančiu vartotoju, reiks apie tai pranešti ir APVA. Šį kartą – kiek sudėtingiau, nei tik prisiregistravimo ir paraiškos pateikimo atveju. Reiks gerokai daugiau dokumentų – tiek iš ESO / Ignitis (gaminančio vartotojo sutarties, ribų plano bei objektų sąrašo), rangovo deklaracijos, mokėjimo sąskaitų, inverterio bei saulės modulių techninių parametrų bei garantinių įsipareigojimų, įrangos ir modulių nuotraukų, bendrasavininkių sutikimų ir t.t. Man didžiąją dalį dokumentų vienam pakete paruošė mano pasirinktas rangovas Uno Sol, o trūkstamas dalis pats išsitraukiau iš Ignitis savitarnos bei žmonos (bendrasavininkė).

Visus dokumentus pridaviau liepos 15 dieną. Liepos 18 dieną sulaukiau žinutės, kad visgi pateikiau nepilną informaciją ir reikia patikslinti paraišką. Patikslinau paraišką ir pridėjau trūkstamus dokumentus tą pačią dieną. Liepos 23 dieną sulaukiau skambučio iš APVA, mat jiems buvo kilę neaiškumų su prisegtais dokumentais, bet pokalbio metu viską išsiaiškino ir gavau patvirtinimą, kad „viskas gerai, perduosime buhalterijai apmokėjimui“.

Per kiek laiko išmokama APVA kompensacija už saulės elektrinę?

Po teigiamo skambučio liepos 23 dieną jau sėdėjau ir kasdien tikrinau sąskaitą – „o gal jau įkrito pinigai“. Bet jie kažkodėl vis „nekrito“. Rugpjūčio 11 dieną prisijungiau prie APVIS sistemos ir ten neradęs informacijos, kad paraiška patvirtinta ir įvykdyta, parašiau elektroninį laišką, su klausimu – ar viskas gerai su mano paraiškos statusu, mat jis nuo liepos 23 dienos nepasikeitė. Atsakymo negavau, bet tą pačią dieną gavau žinutę, kad paraiška patvirtinta ir perduota apmokėjimui. Nežinau, ar tai sutapimas, ar visgi porą savaičių mano paraiška buvo „nusimetus“ ir ją į tinkamą vietą padėjo mano laiškas.

Jei teisingai supratau ir nebūtų to strigimo su paraiškos patvirtinimu, pinigus, tikėtina, būčiau gavęs greičiau. Mokėjimas po patvirtinimo mane pasiekė gan greit – rugpjūčio 19 dieną. Gavau 3197 eurus. Šiek tiek mažiau, nei būtų skirta už lygiai 10 kWp elektrinę, bet manoji iš tiesų gavosi 9.9 kWp (30 modulių po 330 Wp), tad ir pinigų atitinkamai šiek tiek mažiau.

Ar apsimoka saulės elektrinė?

Labai individualus klausimas, nes atsakymas priklauso nuo naudojimo įpročių, gyvenamos vietos, turimo stogo orientacijos ir begalės kitų komponentų. Į klausimą ar apsimoka jums neblogai gali atsakyti esamos situacijos ir galimybių analizė, kurią padarys jūsų pasirinktas tiekėjas. Mano atveju abejones Uno Sol komanda išsklaidė atvažiavę į svečius ir su dronu pasidarę stogo analizę, pagal kurią vėliau padarė kelių elektrinės dydžių pasiūlymus ir jų atsipirkimo paskaičiavimus. Ši paslauga mokama, jei tik pasinaudoji tokia paslauga, bet nusprendi neįsirenginėti saulės elektrinės. Jei užsakai saulės elektrinę – drono nuotraukos ir analizė yra papildomas “bonusas”.

Po teisybei, po gautos analizės, kurioje matėsi mato namo stogo kampai, plotai, orientacija pasaulio šalių atžvilgiu ir tikėtinos gamybos skaičiai, iš pradžių abejonių kilo dar daugiau. Aš mėgstu skaičius ir greitai pasiskaičiavau, kad mano atveju (elektromobiliai, įkraunami naktį, o dieną darbas ofise, o ne elektros naudojimas namie) atsipirkimas gerokai viršija 10 metų. Visgi, pagalvojau, kad tai skaičiavau su naktinio tarifo praradimu (apie tai rašiau pirmajame straipsnelyje apie saulės elektrinę), kuris, panašu vėl bus galimas nuo 2021 balandžio. Taip pat elektros kaina, tikėtina, ateityje kils. O tai, atitinkamai, trumpins saulės elektrinės atsipirkimo laiką. O dar ir karantinas, darbas iš namų ir kitos aplinkybės kiek pakeitė elektros vartojimo įpročius, tad, tikėtina, kad elektrinė atsipirks greičiau, nei teigė mano pesimistiniai skaičiavimai.

Saulės elektrinė – taip!

Kaip jau minėjau, naujam saulės elektrinių įsirengimo etapui liko 12 dienų, tad nesnauskite ir tapkite gaminančiu vartotoju. Jei turite abejonių – drąsiai užduokite klausimus tiekėjams, darykite analizę ir rinkitės tinkamiausią sau sprendimą. Ir patikėkite, įkrauti elektromobilį saulės energija, kurią pasigaminai čia pat ant stogo – neįkainojama.

Kaip aš daug kam sakau – naftos kieme neišsikasi ir benzino ar dyzelino nepasigaminsi. O elektros energiją galima pasigaminti savo kieme ir ja važinėti savo elektromobiliu. Šaunu, ar ne?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here