Kaip turbūt žinote, elektromobiliai miestuose gauna nemokamą parkavimą. Deja, bet vieningos sistemos nėra ir kiekviena savivaldybė pati sprendžia kaip tuos leidimus suteikti, kiek jie galioja ir ar už juos imti pinigus. Taigi, nusipirkus elektromobilį jo savininkas turi kiekviename mieste, kur planuoja važinėti bei parkuoti elektromobilį, gauti leidimą tai daryti nemokamai. Nors, tiesa, yra išimčių – Palangoje bei Trakuose užtenka to, kad elektromobilis turi EV numerius. Jei EV numerio nėra, bet jūs tikrai elektromobilistas bei parkuosite Trakuose, tikėtina, galite gauti baudą, bet susiradus kontrolierių pagal lapelyje nurodytą telefoną ir parodžius techninį pasą, bauda bus panaikinta.

Esu bloge rašęs apie parkavimo leidimus Vilniuje bei Kaune (beje, reiktų tuos straipsnius atnaujinti), bet apsižiūrėjau, kad nesu niekada rašęs apie tai, kad ir Klaipėdoje elektromobiliams galioja nemokamas parkavimas ir ten taip pat reikia leidimo. Taigi, skubu pasitaisyti – trumpas straipsnelis apie parkavimą Klaipėdoje – žemiau.

Elektromobilių leidimai – Klaipėdos keleivinis transportas

Klaipėdoje nemokamo parkavimo leidimus administruoja VŠĮ Klaipėdos keleivinis transportas. Ši organizacija prižiūri Klaipėdos viešąjį transportą, taksi bei parkavimą. Tame tarpe ir leidimus elektromobiliams.

Beje, kadangi esu užsakinėjęs jau tikrai nemažai parkavimo leidimų Klaipėdoje, turiu labai pagirti Klaipėdos keleivinį transportą – paprastai leidimus jie išduoda sparčiau, nei Kaunas ar Vilnius. Na, o mano praėjusios savaitės rekordas – nuo prašymo priėmimo iki leidimo išdavimo – 5 minutės. Vilniuje, paprastai, tai trunka iki 5 darbo dienų ir, paskutiniu metu, būtent tiek laiko ir tenka palaukti, o Klaipėdoje, jei ten esate darbo dieną ir neturite leidimo, labai tikėtina, kad pakeliui į Klaipėdą važiuojant užsakytą leidimą jums patvirtins dar nepasiekus pajūrio sostinės.

Klaipėdoje – leidimai tik elektromobiliams

Prieš kelis metus Klaipėda buvo pasekusi Vilniaus pavyzdžiu ir nemokamo parkavimo leidimus dalino tiek elektromobiliams, tiek kai kuriems įkraunamiems hibridams, pvz. Chevrolet Volt ar BMW i3 Rex, bet paskutinėmis žiniomis taip nebėra ir joks įkraunamas hibridas, kurio techniniame pase yra įrašas „benzinas/elektra“ nemokamo parkavimo Klaipėdoje negauna. Ar taip bus visada – nežinia, bet šiuo metu nemokamo parkavimo leidimo Klaipėdoje gali tikėtis tik „tikrieji“ elektromobiliai, neturintys jokio kito energijos šaltinio.

Elektromobilio nemokamo parkavimo leidimo galiojimas

Klaipėdoje išduodami metiniai elektromobiliams skirti nemokamo parkavimo leidimai, tad juos reikės kas metus prasitęsti. Jei registruodamiesi nurodėte tinkamą elektroninį paštą bei telefono numerį, besibaigiant nemokamo elektromobilio parkavimo leidimui gausite priminimą apie tai, kad reiktų jį prasitęsti dar metams.

Parkavimo leidimas Klaipėdoje internetu

Pats patogiausias ir greičiausias būdas gauti nemokamo parkavimo Klaipėdoje leidimą elektromobiliu – internetu. Tam reikia per elektroninius valdžios vartus (per banką ar su mobiliuoju parašu) prisijungti prie leidimų sistemos adresu https://pparking.klaipedatransport.lt/.

Elektromobilio įvedimas į sistemą

Prisijungus prie sistemos jums reikia įsivesti savo automobilį viršutiniame meniu pasirinkus „Automobiliai“ bei paspaudus mygtuką „Įvesti automobilį“. Vedant automobilį jums prireiks tik elektromobilio markės bei valstybinio numerio. Beje, valstybinio numerio laukelis pritaikytas standartinei trijų raidžių ir trijų skaičių kombinacijai, tad, prieš vedant EV1111 numerį reikia pažymėti varnelę ties tekstu “Išskirtinis numeris”.

Prašymo pildymas

Kai sėkmingai įsivesite savo elektromobilį į sistemą, galite pereiti prie prašymo pildymo. Tam reikia nueiti viršutiniame meniu į punktą “Prašymai” bei paspausti kairėje esantį mygtuką “+ Teikti prašymą“. Teikiant prašymą pirmiausia reikia nurodyti, kokio leidimo prašome. Einame į paskutinę dalį „Kiti leidimai“ bei paspaudžiame rodyklytę į apačią tam, kad matytume visus galimus užpildyti leidimų tipus.

Šiame žingsnyje svarbu nesusimaišyti – elektromobiliui pildomas „Metinis ekologinis“, o ne „Metinis lengvatinis“ ar „Metinis nemokamas“ leidimas. Esu tokią klaidą padaręs, tad teko pildyti prašymą iš naujo.

Pasirinkus „Metinis ekologinis“ laukelyje „Automobilis“ turėtumėte galėti pasirinkti savo anksčiau įvesto elektromobilio valstybinį numerį bei pasirinkti datą, nuo kada pageidaujate, kad leidimas galiotų. Kaip jau minėjau aukščiau, leidimas galios metus nuo prašymo patvirtinimo datos.

Prie prašymo reikia prisegti elektromobilio techninio paso nuotrauką. Bent jau Vilniaus parkavimo leidimų sistema nepriima didesnių nei 2 MB dydžio nuotraukų, tad, visada rekomenduoju dėti sumažintą, ne didesnę nei 2 MB dydžio nuotrauką, norint išvengti nesusipratimų.

Prašymą užpildžius paspaudžiame mygtuką „Saugoti“, bet skubu pasakyti, kad tai – dar ne paskutinis žingsnis.

Prašymo pateikimas ir vartotojo sąsajos klaidos

Esu tris kartus „pasimovęs“ ant šito žingsnio, tad ir jums pasakysiu – prašymo išsaugojimas nėra tolygus jo pateikimui. Jei jūsų prašymas liks išsaugotoje fazėje, leidimo negausite. Tiesa, paprastai Klaipėdos keleivinis transportas atstovas paskambina arba parašo laišką apie tai, kad jūs nepateikėte prašymo.

Tiesą sakant, blogai padaryta vartotojo sąsaja, mat mygtukas „Saugoti“ yra pagrindinis ir jis yra mėlynas, mygtukas „Šalinti“ yra puikiai matomas, nes yra raudonas, o mygtukas, kurio jums iš tikrųjų reikia – „Pateikti“ yra pilkas ir jis yra per vidurį. Paprastai, nusistovėjusios vartotojo sąsajos taisyklės sako, kad pilkas dažniausiai būna nebūtinas arba neaktyvus mygtukas, bet šiuo atveju taip nėra.

Taigi, užpildę prašymą ir paspaudę mėlyną mygtuką „Saugoti“ būtinai nepamirškite paspausti ir pilkojo mygtuko „Pateikti“.

Čia jūsų laukia dar viena vartotojo sąsajos logikos klaida, mat iškylančiame lange jūsų dar kartelį klausiama, ar tikrai norite pateikti prašymą. Visose teisingose sistemose pagrindinis mygtukas, pvz. „OK“ ar „Patvirtinti“ yra kairys, o „nutraukti“ – dešinys. Bet tai negalioja šiai leidimų sistemai – nors šį kartą pagrindinis mums reikiamas mygtukas yra ryškesnis – mėlynos spalvos, bet jis yra dešinėje, kur logiškai tikėtumėtės rasti mygtuką „Atšaukti“. Taigi, paskutinis „kabliukas“ ant kurio nereiktų „pasimauti“ – drąsiai spauskite mėlynąjį mygtuką „Toliau“.

Nuo kada galioja elektromobilio nemokamo parkavimo leidimas?

Jūsų pateiktas prašymas iš pradžių patenka į skiltį „Prašymai“ -> Rodyti: „Neapmokėtus“. Jei ten savo prašymo nerandate, pasitikrinkite ar tikrai prašymą pateikėte, o ne tik užsaugojote. Teiktini prašymai bus likę punkte „Prašymai“ -> Rodyti: “Teiktinus“.

Jei sėkmingai užpildėte prašymą ir jį tinkamai pateikėte, į jūsų elektroninį paštą išsiunčiamas laiškas apie tai, kad jūsų prašymas pateiktas. Tada, kai leidimas bus aktyvuotas, gausite dar vieną laišką, su informacija apie tai, kad leidimas aktyvuotas. Tame laiške taip pat bus informacija apie tai, kiek nemokamo elektromobilio parkavimo leidimas galios. Prisijungę prie leidimų išdavimo sistemos išduotą leidimą bei informaciją apie jį rasite skiltyje „Prašymai“ -> Rodyti: „Galiojančius“.

Jei gavote patvirtinantį leidimo išdavimo laišką ir leidimas yra skiltyje Rodyti: „Galiojančius“, sveikinu – nuo dabar jūs galite savo elektromobilį Klaipėdoje nemokamai statyti visose valstybinėse parkavimo vietose.

Bonusas

Klaipėdai priklauso ir Smiltynė, tad Klaipėdos nemokamas elektromobilio parkavimo leidimas galioja ir persikėlus Keltu į Smiltynę, nuo kelto iki pat Jūrų muziejaus, įskaitant ir paties muziejaus aikšteles. Žinoma, jei bet kuri aikštelė tiek Klaipėdoje, tiek Smiltynėje bus perduota privatiems parkavimo sprendimų diegėjams, tokiems kaip ADC parking,B2B parking ar Unipark, net ir turint nemokamą elektromobilio parkavimo leidimą, tokiose vietose už parkavimą teks susimokėti.

Beje, elektromobiliai neturi lengvatų keliantis į Smiltyne keltais, bet Neringos ekologinis mokestis elektromobiliams visus metus yra 0 eurų. Tereikia kasoje kontrolieriui pateikti elektromobilio techninį pasą su ten įrašytu vieninteliu energijos šaltiniu „elektra“. Kaip ir nemokamų parkavimo leidimų atveju, įkraunamiems hibridams ekologinio mokesčio lengvata netaikoma.

Nemokamo parkavimo elektromobiliams taip pat nėra likusioje Neringos dalyje bei Nidoje, tad ten sekite ženklus ir būtinai susimokėkite už parkavimą, nes kitaip „užsidirbsite“ baudą.

Previous articleHyundai Ioniq 5 apžvalga – antra dalis
Next articleIoniqmat Majamis 1 – Dacia Spring vs Hyundai Ioniq electric

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here